Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Swift Hazelnut Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Envelop yourself in relaxation and style with the Swift power recliner, where indulgent comfort meets well-tailored design. Soft, layered padded arms and a wide seat of this hazelnut brown top-grain leather recliner are accentuated by a waterfall chaise to support effortless lounging, while the high-divided back ensures optimal support. Sweeping contrast stitching details and welt trim elevate the aesthetic. Customize your comfort with power recline, headrest and lumbar features, enhanced by Zero Gravity innovation and Flexsteel’s Blue Steel Spring™ technology.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Swift |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 911-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 29.868 |
| Carton Weight | 154.000 lb |
| Product Weight | 154 lb |
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Swift |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.