Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Grant Ivory Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Enjoy the beauty of well-designed lounge furniture and the comfort and convenience of a recliner with the Grant leather power reclining loveseat with console. Plush back cushions, contoured seats and footrests with ample padding provide support, while a convenient center console offers storage for remotes, beverages and more. This sofa is built with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system, offering a mix of flexibility and durability. Easy-to-access power controls on both sides of the recliner allow sitters to independently adjust the recline and headrests, while a built-in USB port allows you to conveniently charge devices. Premium ivory white leather enhances the elegant look of the loveseat, which includes beautiful tufting on the back cushions and distinctive sloped arms with refined cross-stitching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Grant |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), 2-Cushion, Charging Ports Included, and Console |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-11 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 56.614 |
| Carton Weight | 299.000 lb |
| Product Weight | 299 lb |
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Grant |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.