Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Easton Dove Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Invest in your well-being with the Easton power recliner with power headrest and lumbar. This plush, yet refined style features a high-divide back, padded track arms, and high-quality, light dove gray leather upholstery. Customize your comfort with a power button that independently adjusts the recline, headrest and lumbar support. Outfitted with a contoured, high-density foam seat cushion and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, this recliner is built to stay comfortable and supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Easton |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Power Lumbar |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 072-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 18.808 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
Additional information
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Easton |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.